Jak v klidu zvládnout přijímací zkoušky?

Období, kdy se dítě připravuje na přijímací zkoušky na střední školu, může být náročné pro celou rodinu. Jak dítěti co nejlépe pomoci, nestresovat ho, a naopak si zachovat rodinnou pohodu? Síť gymnázií Fostra přináší deset tipů, které vám pomůžou to společně zvládnout.

1. Otevřeně komunikujte

Mluvte pravidelně s dítětem o jeho pocitech, obavách a očekáváních spojených s přípravou, aby vědělo, že není samo. Určitě si vzpomenete, jak jste toto období prožívali vy. Buďte svému dítěti zkušeným průvodcem.

2. Nastavte denní režim

I když to třeba jindy nemusí být u vás doma zvykem, v psychicky náročném období příprav na přijímačky je pevná rutina neocenitelná. Strukturovaný denní režim by měl zahrnovat jasně vyhrazené a oddělené časy na učení, odpočinek i volnočasové aktivity. Řád pomůže dítěti lépe zvládat stres a zároveň se připravovat efektivně.

3. Stanovte realistické cíle

Společně dítěti nastavte takové cíle, kterých je reálné dosáhnout. Zároveň by od vás potomek měl vědět, že případný neúspěch není selhání, ale příležitost k učení. Stejně tak si určete alternativní cesty pro případ, že se cíle naplnit nepodaří – ani to není konec světa a dítě potřebuje vědět, co bude dál.

4. Identifikujte stresové faktory

Klíčem ke zvládání stresu, který je s přijímacími zkouškami téměř neodmyslitelně spjatý, je rozpoznání konkrétních zdrojů stresu. At už je to stres z nové situace, z nejistoty, nebo třeba z pocitu, že dítě nebo vy sami nemáte věci dostatečně pod kontrolou. Teprve když zdroje rozpoznáte a pochopíte, můžete se zaměřit na řešení a zmírňování stresu.

5. Relaxujte společně

Skutečně se uvolnit a účinně odpočívat není jen tak. Společné učení jednoduchých relaxačních metod, jako je hluboké dýchání, může pomoci snižovat úroveň stresu a napětí. Každému může vyhovovat něco jiného, ale možnosti jsou nepřeberné, tak to společně zkoušejte.

6. Zvykejte dítě na zkouškové prostředí

Není nic horšího než ostrý test bez předchozího nácviku. Atmosféra může na dítě dolehnout a nevydá ze sebe zdaleka vše, co ví a umí. Výrazně proto může pomoct procvičování prostřednictvím modelových testů. Stejně tak si můžete doma simulovat prostředí a průběh přijímaček a snížit tak nervozitu dítěte při opravdovém testu.

7. Podporujte sebevědomí dítěte

Sebedůvěra je jeden z předpokladů úspěchu. Když budete dítěti průběžně posilovat sebevědomí, budete ho chválit a pomáhat mu pozitivně vnímat jeho schopnosti, pomůžete mu udržet si motivaci, efektivněji se učit, a také být odolnější vůči stresu.

8. Podporujte zdravý životní styl

Příprava na přijímačky by neměla být období, kdy jde stranou všechno kromě učení. Naopak, vědomá péče o zdravý životní styl celé rodiny vám všem pomůže. Jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Pravidelná fyzická aktivita, dostatek spánku a vyvážená strava jsou důležité pro celkovou pohodu dítěte, a to i po psychické stránce.

9. Dbejte i na vlastní pohodu

Na dítě má přímý vliv i to, jak klidně a vyrovnaně působí rodiče. Pomůžete mu už tím, že nebudete podléhat stresu a panikařit a naopak si pravidelně najdete čas na zábavu, regeneraci a péči o vlastní psychiku.

10. Neváhejte kontaktovat odborníky

Nemusíte na to být sami. Je spousta míst, kde najdete pomoc a podporu, když už je stresu moc a dá se jen stěží zvládat. U odborníků jako školní psycholog nebo poradce můžete vy i váš potomek získat odpovědi na své otázky a najít řešení třeba v podobě individuální strategie, jak psychicky náročné období zvládnout.