Astrofyzika ve hvězdárně
Ve středu 19. března jsme s naší třídou A1A a panem učitelem třídním vyrazili na exkurzi do hvězdárny v Ďáblících, za účelem vidět naší probíranou látku v hodinách fyziky v realitě. Mohli jsme tak spojit teoretické učivo Astrofyziky s praktickými činnostmi i vidět Slunce z blízka.


První částí programu hvězdárny byl krátký film o vývoji a funkci naší mateřské hvězdy Slunci z pohledu fyziky. Dozvěděli jsme se v něm například to, že je Slunce obří jaderný reaktor, protože v jádře probíhá jaderná fúze, při níž se vodík přeměňuje na helium a uvolňuje obrovské množství energie. Dále jsme viděli vývoj a zánik menších hvězd a co je ovlivňuje.



Poté část exkurze probíhala více interaktivně. Mohli jsme si totiž vyzkoušet dalekohledy, které nám umožnili pozorovat Slunce za jasného počasí.
První dalekohled s umístěním v západní kopuli hvězdárny je více než 100 let starý. Byl vytvořen německou paralaktickou montáží a obsahuje i zrcadlový fotografický dalekohled. Celkově se dalekohled pohybuje pomocí hodinového systému, aby se otáčel se Zemí.
Druhý a modernější dalekohled je umístěn ve východní kopuli. V něm nám přišel obraz Slunce jasnější a přesnější.


Celkově jsme tak mohli vidět Slunce naživo a pozorovat jeho skvrny. Výlet do hvězdárny, který pan učitel Bouček připravil, bych popsala jako poučný a informativní, ale i zábavný a zajímavý.
Nikol Peková, předsedkyně třídy Aspira.